sobota, 8 marca 2008

Ślub we Włoszech

Informacje ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie:


"Małżeństwo za Granicą

Obywatele polscy zamieszkali za granicą mogą zawrzeć związek małżeński przed włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego lub Konsulem Polskim. Konsul może udzielić ślubu wyłącznie parze obywateli polskich.

Ślub przed Konsulem

Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Rzymie, powinny zgłosić ten fakt przynajmniej na 2 miesiące wcześniej i przedstawić następujące dokumenty:

  • polski dokument stwierdzający tożsamość
  • odpis skrócony aktu urodzenia
  • dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa jeżeli pozostawały poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby
  • pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Dowodem ustania małżeństwa jest:

  • odpis skrócony aktu zgonu lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego poprzedniego małżonka,
  • odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu przez rozwód, albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie.

Dowodem unieważnienia małżeństwa jest:

  • odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa, albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o unieważnieniu małżeństwa.

Dowodem nieistnienia małżeństwa jest:

  • odpis prawomocnego orzeczenia sądu ustalającego nieistnienie małżeństwa.

Oświadczenie złożone przed Konsulem o wstąpieniu w związek małżeński przesyłane jest do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla dzielnicy śródmieście miasta Warszawy. Na tej podstawie Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt małżeństwa.

Opłata za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem oraz zorganizowanie uroczystości: 180 euro.

Informacja o opłacie skarbowej

Z dniem 26 lipca 2007r. weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2007r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 128 poz. 883). Nowelizacja m.in. przywraca możliwość wnoszenia do dnia 31 grudnia 2008r. opłaty skarbowej w formie znaczków, precyzuje postanowienia dot. sposobu uiszczenia opłaty skarbowej i dokumentowania jej wniesienia, a także, co jest bardzo ważne dla osób przebywających poza granicami Polski i dla urzędów konsularnych wprowadza nowy artykuł 3a. Zgodnie z ust. 1 art. 3a nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej lub wydanie zaświadczenia, jeżeli następuje na podstawie zgłoszenia lub wniosku, który przekazany zostanie za pośrednictwem polskiego konula albo, jeżeli doręczenie dokumentu potwierdzającego dokonanie czynności urzędowej lub zaświadczenia dokonywane jest za pośrednictwem polskiego konsula, za pobraniem opłaty konsularnej. Ust. 2 art. 3a nakłada na kosula, przy dokonywaniu czynności o których mowa w ust. 1, obowiązek poinformowania organu administracji publicznej o pobraniu opłaty konsularnej. Tekst wymienionej powyżej ustawy znajduje sie na stronie internetowej www.prawo.lex.pl.

Ślub przed włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego

Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego powinny zwracać się o informacje dotyczące dokumentów koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego do włoskich Urzędów Stanu Cywilnego (Ufficio di Stato Civile) przy Urzędach Miast/Gmin (Comune).

Jedyną formalnością związaną z zawarciem przez obywatela polskiego ślubu za granicą, załatwianą za pośrednictwem Wydziału Konsularnego jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą ("nulla osta al matrimonio all'estero").

Dokument ten można uzyskać osobiście w USC w Polsce, lub wydobyć go za pośrednictwem Wydziału Konsularnego. Na podstawie Ustawy z dnia 29.09.1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.86.36.180) wydaje go kierownik Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania osoby, której zaświadczenie dotyczy. (Rozdział 8, art. 71 ust.1). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obywatel polski zamieszkały za granicą nie miał miejsca zamieszkania w Polsce, albo nie można ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, lub wyjechał z Polski przed ukończeniem 16 roku życia. Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydaje wówczas Konsul.

Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Wydziału Konsularnego oraz osoby, którym zaświadczenie to wydaje Konsul, składają następującą dokumentację:

  • odpis skrócony aktu urodzenia;
  • w przypadku osób które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania małżeństwa, czyli: odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego małżonka, lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub unieważnieniu, lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu polskiego o unieważnieniu małżeństwa lub ustalającego nieistnienie małżeństwa;
  • pisemne zapewnienie, o braku znajomości okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa, zgodnie z Art. 54, ust 1, pkt. 2 cytowanej ustawy;
  • podanie o wydanie zaświadczenia (do właściwego USC lub Konsula w Rzymie)

Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji, wydobycie zaświadczenia z polskiego USC wynosi 36 euro, wykonanie tłumaczenia na język włoski 30 euro i o ile osoba zainteresowana wnosi o odesłanie na wskazany adres 8 euro.

Osoby, które uzyskały zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego, powinny zgłosić się w celu uzyskania uwierzytelnionego przez Wydziału Konsularnego tłumaczenia.

Opłata konsularna za sporządzenie i uwierzytelnienie tłumaczenia: 30 euro.

Opłata za sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa: 96 euro"



Informacje ze strony polonia.wp.pl, autorka Agata Scappa:


"Obywatele polscy mieszkający we Włoszech mogą wziąć ślub przed konsulem polskim lub też przed włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego.


Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego – powinny zwrócić się o informacje dotyczące dokumentów koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego do włoskich Urzędów Stanu Cywilnego (Ufficio di Stato Civile) przy Urzędach Miast (Comune).

Jedyną formalnością związaną z zawarciem przez obywatela polskiego ślubu za granicą, załatwianą za pośrednictwem Wydziału Konsularnego jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą ("nulla osta al matrimonio all'estero"). Dokument powyższy można tez uzyskać osobiście w USC w Polsce, istnieje też możliwość przygotowania go na tzw. "druku miedzynarodowym".

Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Wydziału Konsularnego składają następującą dokumentację:
• odpis skrócony aktu urodzenia
• w przypadku osób, które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania małżeństwa
• pisemne zapewnienie, o braku znajomości okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa podanie o wydanie zaświadczenia

Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji oraz wydobycie zaświadczenia z polskiego USC wynosi 36 euro. Tłumaczenie na język włoski to koszt 30 euro i jeśli osoba zainteresowana wnosi o odesłanie na wskazany adres - 8 euro. Opłata za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem oraz zorganizowanie uroczystości wynosi 180 euro.

Osoby, które uzyskały zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego, powinny zgłosić się w celu uzyskania uwierzytelnionego przez Wydziału Konsularnego tłumaczenia (30 euro). Opłata za sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wynosi 96 euro.

Jeżeli przyszli małżonkowie są różnych narodowości, każde z nich stara się o dokumentację w swoim Urzędzie Stanu Cywilnego i dokonuje niezbędnych tłumaczeń, w zależności gdzie ma być zorganizowany ślub.

Jak wygląda cała organizacja ślubu od strony Kościoła? Najpierw należy udać się do parafii, w której byliśmy ochrzczeni i poprosić o wydanie nam aktu chrztu na użytek ślubu. Podobnie rzecz się ma z aktem bierzmowania. Obydwa zaświadczenia należy przedstawić naszemu (aktualnemu) proboszczowi i odbyć kurs przedmałżeński w wybranej parafii. Jeżeli ślub będzie miał miejsce w parafii innej od parafii pana młodego czy panny młodej, należy wystąpić o tzw. licencję, czyli zgodę naszego proboszcza na ślub w innej parafii niż nasza.
Jeżeli mamy zamiar pobrać się we Włoszech - na 2 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu kościelnego, należy udać sie do Włoskiego Urzędu Stanu Cywilnego (w miejscu zameldowania) i tam podpisać dokument zwany "promessa di matrimonio" (obietnica ślubu). Ciekawostką jest tu, iż nie ma konieczności, aby oboje narzeczeni udawali się do urzędu, wystarczy obecność jednego z nich z ważnym dokumentem tożsamości. :Promessa di matrimonio" wiąże się z "Pubblicazioni" (Publikacjami), mianowicie przez 8 dni od jej zawarcia, na tablicy Urzędu Stanu Cywilnego zostanie wywieszona informacja z nazwiskami młodych, którzy mają zamiar sie pobrać. Ma to dać możliwość tym, którzy mają coś przeciwko temu małżeństwu, ażeby zadziałać na czas i dać znać w urzędzie o ewentualnych przeszkodach do zawarcia tego związku."

Brak komentarzy: